Colli di Luni

To pod względem położenia geograficznego najbardziej na północ wysunięta apelacja DOC w regionie Toskanii i najbardziej na południe położona apelacja w regionie Ligurii. Colli di Luni DOC obejmuje swoim zasięgiem dwa sąsiadujące ze sobą regiony . Po stronie toskańskiej przynależą do niej gminy Fosdinovo, Aulla i Podenzana, natomiast wkład liguryjski to czternaście gmin sąsiadujących z regionem Toskanii. Główną odmianą winorośli na tych wyżynnych terenach, położonych w niewielkiej odległości od wybrzeża Morza Tyrreńskiego jest Vermentino.

Wina produkowane w tym rejonie Val di Magra były znane już w starożytności, co potwierdza rzymski historyk Pliniusz Starszy. Ich popularność przetrwała również do czasów nowożytnych, na co wskazują m.in. liczne świadectwa z epoki napoleońskiej. Wina z Luni były też wysoko cenionym towarem, w który chętnie inwestowali znany ze swojej przedsiębiorczości genueńscy kupcy.

Fakt ustanowienia apelacji DOC jest ukłonem w stronę wielowiekowych winiarskich tradycji tych ziem, jak również stanowi dowód uznania dla wysiłków włożonych w ostatnim okresie przez winiarzy, nastawionych na doskonalenie metod uprawy i produkcji. Prawo do posługiwania się apelacją DOC uzyskały dwa gatunki białego wina, w tym jedno produkowane wyłącznie ze szczepu Vermentino oraz jedno wino czerwone.