Colli d'Imola

Na hasło „Imola” prawie każdy zapytany odpowie bez wahania: Ferrari. Właśnie tu nieopodal powstają słynne czerwone auta sportowe, które od lat święcą triumfy na całym świecie. Gdzie jest sukces, tam również nie może zabraknąć dobrego wina, które leje się strumieniami, gdy świętowane jest kolejne zwycięstwo auta spod znaku czarnego rumaka. Wino staje się więc nieodłącznym atrybutem każdego fana Ferrari.

Tutejsze wino uzyskało prawo do posługiwania się apelacją DOC w 1997 roku, po okresie wzmożonych działań ukierunkowanych na udoskonalenie technik uprawy i produkcji. W rezultacie udało się uzyskać wina o charakterystycznej osobowości, zdecydowanie wyróżniające się na tle innych win produkowanych w najbliższej okolicy.

Obszar produkcji win przynależących do apelacji Colli di Imola DOC rozciąga się na południe od wytyczonej jeszcze w czasach starożytnych drogi Via Emilia. Obejmuje następujące gminy: Imola, Dozza, Castel San Pietro Terme, Ozzano Emilia, Borgo Tossignano, Casalfumanese i Fontanelice. Prawo do apelacji uzyskało osiem różnych gatunków wina.

Pierwsza piątka, czyli Bianco, Chardonnay, Pignoletto, Trebbiano i Barbera, to lekkie, żywe i świeże wina doskonale oddające pogodną i beztroską naturę tutejszych mieszkańców, zawsze chętnych do zabawy, tańca i śpiewu. Pozostałe trzy wina - Rosso, Cabernet Sauvignon i Sangiovese – odkrywają inne cechy charakteru ludzi zamieszkujących te tereny - cierpliwość, upór, troskliwość. Przecież nie każdy byłby skłonny czekać kilka lat, aż wino dojrzeje i nabierze swoich najlepszych walorów.