Colli Lanuvini

Wina znane jako Colli Lanuvini wytwarzane są na obszarze gmin Genzano i Lanuvio, w samym sercu rejonu Castelli Romani. Tradycje winiarskie na tych obszarach są bardzo głęboko zakorzenione w świadomości lokalnych mieszkańców. Jeszcze do nie dawna można było usłyszeć, że panna na wydaniu warta jest określoną liczbę beczek. Powiedzenie to związane jest z praktykowaną na tych terenach metodą klarowania wina w małych beczkach z drzewa kasztanowego (występujące powszechnie w okolicznych lasach) o średniej pojemności 1.000 litrów. Takie powiedzenie oznaczało zatem kandydatkę na żonę, wnoszącą w wianie winnice, których roczna wydajność zapewniała wypełnienie danej ilości drewnianych beczek.

Wina z etykietą Colli Lanuvini wytwarzane są z klasycznych szczepów winorośli uprawianych w rejonie Castelli Romani: Malvasia Bianca i Malvasia Puntinata, Trebbiano Verde i Trebbiano Giallo, Bellone oraz Bonvino. Szeroko rozpowszechniona na terenie całego regionu Lacjum odmiana Trebbiano i jej klony jest podstawą produkcji białego wina w całych środkowych Włoszech. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że jej popularność stanowi pokłosie świadomego wyboru dokonanego dawno temu przez Etrusków, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój winiarstwa na tych ziemiach.

Podobnie jak inne wina pochodzące z okolic Rzymu, Colli Lanuvini już od czasów starożytności mają swoich oddanych wielbicieli, wielkich mistrzów pióra, którzy opiewali w swoich dziełach ich wyższość nad innymi winami z rejonu Castelli. Należą do nich między innymi poeci łacińscy Horacy, Pliniusz i Marcjalis. W epoce Baroku, gdy dwór papieski osiągnął swój największy splendor o wyższości wina z Colli Lanuvini pisał poeta Pietro Metastasio.

Consorzio Tutela Vini Colli Lanuvini

Piazza della Repubblica, 14
00045 Genzano di Roma (RM)
WŁOCHY

telefon: (+39) 06/9398516
faks: (+39) 06/9364816

.