Colli Maceratesi

Do produkcji tego wina wykorzystuje się jedną z najstarszych i najbardziej typowych odmian winorośli uprawianych w regionie Marche. To Maceratino, klon Verdicchio, który stanowi od 30 do 50 procent całego kupażu. Nazwa samej odmiany oraz rejonu Colli Maceratesi Bianco, gdzie rozwinęła się jej uprawa pochodzi od miasta Macerata, położonego pośród wzgórz, znanego ze swoich bogatych winiarskich tradycji. Tutaj historia przeplata się ze współczesnością, tworząc harmonijną rzeczywistość, w której dzięki zachowaniu naturalnego status quo między miastem a wsią udało się uzyskać efekt trwałej równowagi i harmonii.

Macerata została wzniesiona na ruinach starożytnej gminy Helvia Ricina. Patrząc na miasto dzisiaj widać, jak bardzo rozrosło się wszerz i wzdłuż, poza granicami ścisłego XVI-wiecznego centrum historycznego. Roztaczające się wokół widoki przywodzą na myśl opisy zawarte w utworach poety Giacomo Leopardiego, który właśnie w pobliskim Recanati w pierwszych latach XIX stulecia, tworzył swoje dzieła, które miały rozsławić na cały świat piękno miejscowego krajobrazu.

Wina z winnic z okolic Macerata idealnie komponują się jako dodatek do potraw miejscowej kuchni, która oparta na naturalnych płodach tej ziemi, uchodzi za jedną z najlepszych w całym regionie. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim dania rybne, serwowane w licznych restauracjach wzdłuż wybrzeża, a wśród nich słynne brodetto di Porto Recanati (owoce morza w sosie). Do specjalności kuchni tych okolic zaliczyć trzeba również ciauscolo, rodzaj salami uzyskiwanego z trzykrotnie zmielonego mięsa wieprzowego, wtłoczonego do osłonki z naturalnych jelit zwierzęcych, którą zwykło się stosować w kuchni rejonu Apeninów i obszarów położonych u podnóża tego łańcucha górskiego. Podawane jako starter doskonale smakuje rozsmarowane na chlebie. Dużą renomą cieszy się też tutejszy rosół i dania drobiowe. Serwowane wraz z czerwonymi i białymi winami z Colli Maceratesi , potrawy lokalnej kuchni zyskują unikalny smak.

Consorzio Tutela Vino Doc Colli Maceratesi
 
CCIAA
Via Lauri, 7
62100 Macerata (MC)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0733/2511

Istituto Marchigiano di Tutela

Via Ariosto, 55
Frazione Moie
60030 Moie di Maiolati Spontini (AN)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0731/704764
faks: (+39) 0731/707777
e-mail: imtdoc@imtdoc.com

strona internetowa:
www.imtdoc.com