Colli Pesaresi

Dominujące nad miastem Pesaro wzgórza to rejon znany z produkcji win Colli Pesaresi. Wina wytwarzane są na obszarze obejmującym 33 gminy, rozciągającym się od granicy z Emilią-Romanią, poprzez wyżynne tereny położone w dorzeczu trzech rzek - Foglia, Metauro e Cesano, aż po Monte Ardizio, nieopodal Fano. Z winem z tych okolic związana jest historia, której głównym bohaterem jest słynny włoski kompozytor Gioacchino Rossini, wywodzący się z Pesaro. Artysta pisząc muzykę do słynnej opery „Cyrulik Sewilski”, ograniczony czasowo przez swojego wydawcę, miał zawdzięczać ukończenie dzieła we wskazanym terminie, lokalnemu winu Sangiovese z Colli Pesaresi, które było źródłem jego natchnienia.

Pierwszą historyczną wzmiankę na temat Sangiovese znajdziemy w wydanej w 1596 roku historii wina, autorstwa Andrea Bacci, osobistego lekarza papieża Sykstusa V i profesora botaniki na Uniwersytecie w Rzymie. Autor opisuje tam „doskonałe wina z Fano, szczególnie gatunki uzyskiwane z gron odmian Malvasie i Trebulane. Na uwagę zasługują również wina z okolic Pesaro, jak Colle Imperiale ... wszystkie w dużych ilościach eksportowane do Wenecji ". W tym przypadku, Sangiovese dei Colli Pesaresi musiało podzielić się chwałą z Bianchello del Metauro.

Ostatnie kilka dziesięcioleci to zdecydowanie mniej świetlany okres w historii wina z tego rejonu, który upłynął zasadniczo pod znakiem toczących się sporów pomiędzy winiarzami z Marche i Emilii-Romanii dotyczących historycznego rodowodu szczepu Sangiovese. Producenci z Emilii-Romanii sprzeciwiali się przyznaniu Sangiovese dei Colli Pesaresi prawa do posługiwania się apelacją DOC, zastrzegając prawo do używania nazwy odmiany Sangiovese tylko dla siebie i swoich ziem. Ostatecznie spór został rozstrzygnięty w 1972 roku na korzyść winiarzy z okolic Pesaro, którym udało się dowieść, że uprawa szczepu Sangiovese ma na ich terenach wielowiekowe tradycje, a sama odmiana ma toskańskie korzenie. Ku tej teorii skłaniał się też znany włoski ampelograf, profesor Molon, który w 1906 roku napisał: „zdaniem niektórych… kolebką tej odmiany jest Chianti".Consorzio Vini Doc Colli Pesaresi
 
CCIAA
Corso XI Settembre, 116
61100 Pesaro (PS)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 0721/3571
faks: (+39) 0721/33679