Colline di Levanto

Jeszcze nie tak dawno, przyglądając się uważnie liście win DOC, można było dojść do wniosku, że obszar pomiędzy Cinque Terre a Riviera del Ponente w Ligurii to prawdziwe winiarskie pustkowie. Jednak kiedy wybierzemy się w podróż samochodem po malowniczej, biegnącej wzdłuż brzegu morza drodze łączącej Cinque Terre z Genuą, naszym oczom ukarze się zapierający dech w piersiach widok pnących się po stokach klifu winnic, które ciągną się nieprzerwanie aż do wzgórz górujących nad Genuą.

Pod względem geograficznym, obszar Colline di Levanto DOC stanowi naturalną kontynuację Cinque Terre, i siłą rzeczy charakteryzuje się bardzo podobnymi warunkami glebowymi, klimatycznymi, posiada podobny układ i skład odmianowy winnic. Rzecz jasna, że wytwarzane tutaj wino, podobnie jak produkt z Cinque Terre, jest źródłem najwspanialszych doznań dla podniebienia.

Dominującą odmianą winorośli na tym terenie jest Vermentino. Szczep ten, jak żaden inny, potrafi doskonale przystosować się do występujących tutaj specyficznych warunków glebowo-klimatycznych. Vermentino doskonale rozwija się na ubogich, spieczonych słońcem glebach, wystawiony przez cały rok na powiew łagodnej, morskiej bryzy. Otrzymywane ze szczepu wino ma słomkowy kolor z refleksami zieleni, delikatny i trwały bukiet z intensywnym aromatem. W smaku delikatne z lekką nutą kwaskowości, zostawia przyjemny, gorzkawy posmak.

Poza winem białym, do posługiwania się nazwą Colline di Levanto mają również prawo lekkie wina czerwone wytwarzane z odmian Sangiovese i Ciliegiolo. Te same szczepy wykorzystywane są do produkcji cieszącego się dużym powodzeniem na rynku, młodego wina Novello.