Colline Lucchesi

Pełne uroku wzgórza wznoszące się nad malowniczo położoną Lukką pokrywa gęsta zieleń winnic, które stanowią nieodłączny element tutejszego krajobrazu. Zdawać by się mogło, że winnice istniały tu od zawsze. I rzeczywiście, winorośl uprawiano na tych terenach już w czasach Etrusków. Dalszy rozwój winnic, rejon Lukki zawdzięcza bez wątpienia Liguryjczykom, którzy przybywając na te ziemie w roli okupanta, przywieźli ze sobą również całe swoje doświadczenie w uprawie winorośli. Rzymianie, którzy dotarli na te tereny już po Liguryjczykach, zastali rolnictwo w pełnym rozkwicie, które stanowiło siłę napędową całej lokalnej gospodarki.

Istnieje wiele śladów w literaturze potwierdzających rozkwit rolnictwa, w tym również winnic, na tych ziemiach jeszcze przed rokiem 1000 n.e. Wśród nich można znaleźć również dokumenty, z których jasno wynika, że zbocza wzgórz rozciągających się na północ od Lukki już w IX wieku, wykorzystywane były pod uprawę winorośli.

Inne źródła dostarczają nam informacji na temat 168.300 beczek „klarownego, czystego, szlachetnego czerwonego” wina, które trafiły do Lukki w 1334 roku, głównie z winnic położonych na okolicznych wzgórzach. Jakość tych win urzekła niejedną ze znanych postaci historycznych. Wśród nich należy wymienić papieża Pawła III z rodu Farnese (okres pontyfikatu 1534-1549), który od czasu swojej wizyty w Lukce, został wiernym miłośnikiem wina wytwarzanego na tych terenach.

Consorzio Vini Colline Lucchesi
 
Viale Barsanti e Matteucci,208
55100 Lucca (LU)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0583/342044
faks: (+39) 0583/341920