Colline Novaresi

Obszar, na którym wytwarzane jest wino Colline Novaresi DOC, to również kolebka słynnych win z bogatą tradycją, do których zaliczają się Ghemme DOCG, Sizzano DOC, Boca DOC i Fara DOC. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach renomowane wina o rozpoznawalnej marce przyćmiły sławą swoje mniej znane rodzeństwo. I nie ma tutaj większego znaczenia fakt, że mniej znane wina mają w sobie wystarczająco dużo siły i charakteru, aby uzyskać równie duże uznanie ekspertów. Rynek rządzi się swoimi prawami, a na tak „zatłoczonym” rynku trudno jest zaistnieć.

Nie mniej jednak powołanie do życia w 1994 roku apelacji Colline Novaresi DOC stworzyło lokalnym producentom możliwość znalezienia niszy rynkowej dla swoich win, które, jak żadne inne, oddają w pełni tradycje miejscowego winiarstwa.

Wina z Colline Novaresi wytwarzane są z odmian winorośli, które przez stulecia były uprawiane na tych ziemiach. To szczepy o wyrazistym charakterze, pośród których na szczególną uwagę zasługują Vespolina, Croatina i Nebbiolo (ta ostatnia odmiana nazywana jest tutaj Spanna, w celu odróżnienia jej od szczepu Nebbiolo uprawianego w innej części Piemontu).