Colline Saluzzesi

Apelacja Colline Saluzzesi DOC została powołana do życia w 1996 roku. Decyzja ta miała stanowić poniekąd koło ratunkowe dla lokalnych producentów z rejonu Colline Saluzzesi, obejmującego wyżynne tereny w północno-zachodnim Piemoncie, którym z trudem przychodziło kontynuowanie miejscowych winiarskich tradycji, opartych w głównej mierze na bardzo rzadkiej odmianie winorośli - Quagliano.

Odmiana ta uprawiana jest na niewielkim obszarze o tej samej nazwie, w prowincji Cuneo, obejmującym w całości gminy Pagno i Piasco oraz część terytorium gmin Castiglione Saluzzo, Manta, Verzuolo, Busca, Brondello, Castellar i Saluzzo. Quagliano to bardzo stary i wymagający szczep. Jeżeli zapewni mu sie jednak dogodne warunki uprawy, a przede wszystkim odpowiednio osłonięte miejsce, daje duże ilości, bardzo słodkich owoców. W przeszłości były one nawet wykorzystywane jako winogrona stołowe.

Apelacja Colline Saluzzesi DOC korzysta również z innej uprawianej lokalnie odmiany, która szczególnie upodobała sobie mocno nasłonecznione stoki. To Pelaverga, która daje wina o pełnej rubinowej barwie i złożonym aromacie, doskonale łączącym nuty owocowe i korzenne. Wino Pelaverga jest zwykle wytrawne i dobrze wyważone, ale wytwarza się również gatunki słodkie, przepełnione aromatem dojrzałych malin.