Contea di Sclafani

Miasteczko Sclafani Bagni zostało założone w średniowieczu przez potężną rodzinę Sclafani, prawdopodobnie na ruinach dawnej bizantyńskiej osady. Choć przez wieki przechodziło z rąk do rąk różnych władców, pierwotna nazwa przetrwała do dzisiaj. Aktualna powierzchnia miasta prawie idealnie odpowiada powierzchni obszaru powołanej do życia w 1996 roku apelacji Contea di Sclafani DOC, obejmującej kilka gmin w prowincjach Caltanissetta i Agrigento na Sycylii.

Warunki geologiczne i klimatyczne panujące na tych terenach od zawsze uważane były za wyjątkowo sprzyjające uprawie winnej latorośli. Nie mniej jednak przez wiele stuleci rolnictwo feudalne nastawione przede wszystkim na ilość, skutecznie hamowało rozwój jakościowy winiarstwa w tym rejonie.

Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, winiarze który wreszcie stali się właścicielami gruntu, zaczęli poświęcać coraz więcej uwagi kwestii jakości swojej produkcji. Zachęceni pierwszymi pozytywnymi wynikami, plantatorzy wprowadzili prawdziwą rewolucję w swoich winnicach, która zasadniczo podążyła w dwóch skrajnych kierunkach. Z jednej strony dał się zauważyć wręcz obsesyjny pęd ku wszystkiemu co nowe (wprowadzenie nowych na tych terenach odmian, takich , jak Chardonnay, Pinot Blanc, Sauvignon, Syrah i Cabernet Sauvignon, czy eksperymentalne technologie produkcji przywiezione tutaj z północnych Włoch, obejmujące przykładowo powtórną fermentację czy macerację węglową przy produkcji młodych win Novello), z drugiej zaś strony dbałość o czystość starych, tradycyjnych odmian, które, wcześniej dowolnie mieszane, od tej pory poddawane są oddzielnie procesowi winifikacji, co pozwala na wydobycie z każdej odmiany winogron ich charakterystycznych walorów .