Controguerra

To wino, to namacalny dowód, jak silne są winiarskie tradycje w rejonie wzgórz Colline Teramane, w Abruzji, w szczególności na terenach prowincji Controguerra, Ancarano, Colonnella, Corropoli i Torano.

Kiedy w 1996 roku powołano do życia apelację Controguerra DOC, produkcją winną w tym rejonie zajmowała się zaledwie mała garstka zapaleńców, a łączny areał winnic nie przekraczał 40,5 ha. Ograniczony potencjał produkcyjny nie przeszkodził jednak w dalszym rozwoju winiarstwa na tych terenach. Miejscowi plantatorzy przystąpili do reorganizacji i odnowy swoich winnic, nie wahając sie wprowadzić nowych, pochodzących z importu odmian, takich, jak Cabernet, Merlot, Pinot Noir, Chardonnay czy Riesling, które stanowiły zupełną nowość na tych ziemiach.

Ten mariaż tradycji z nowoczesnością okazał się trafnym wyborem, gdyż wytwarzane lokalnie wina szybko wzbogaciły listę win DOC regionu Abruzji. Apelacja obejmuje zarówno wina tradycyjne, jak i młodą, całkiem nową gamę produktów. Taka dywersyfikacja to klucz do sukcesu na dzisiejszym silnie konkurencyjnym, międzynarodowym rynku winiarskim.