Copertino

Copertino wytwarzane jest w co najmniej 70% z gron szczepu Negro Amaro, który z kolei uznawany jest za najlepszą odmianę do produkcji typowego, różowego wina z Salento. Uzyskiwane z Negro Amaro wino, w smaku z lekką, przyjemną nutką goryczy, może przybierać różne barwy od rubinowej czerwieni aż po mocną czerwień z refleksami granatu.

Właśnie ta intensywna barwa wina i ciemny kolor gron dały początek wywodzącemu się z lokalnego dialektu określeniu niuru maru" , które z czasem przekształciło się w Negro Amaro. Pozostałe 30% kupażu uzupełniają grona Malvasia Nera di Brindisi i Malvasia Nera di Lecce. Szczepy te należą do wielkiej rodziny odmiany “Malvasie", która została przywieziona do Puglii przez Greków wprost z Peloponezu.

Obydwie odmiany Malvasie mają wiele cech wspólnych takich, jak wielkość gron, kształt i kolor owoców, oraz okres dojrzewania. Jedyną różnicą miedzy nimi jest smak soku, co wynika bardziej z czynników glebowo- klimatycznych niż cech genetycznych samej winorośli.

Nazwa wina pochodzi od miejscowości położonej w prowincji Lecce, stanowiącej główny ośrodek jego produkcji. To miasto o długiej i bogatej tradycji, założone po inwazji Saracenów, którzy w 924 roku spustoszyli ziemie w rejonie dzisiejszego Otranto. Od tego czasu produkcja winna na tych terenach mogła rozwijać się bez większych zakłóceń przez całe stulecia, wykorzystując naturalne predyspozycje tych ziem. Miejscowe wysokojakościowe wina znalazły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Czerwone Copertino, w szczególności w wersji Riserva, uznawane jest za jedno z najszlachetniejszych win z rejonu Salento.