Cori

Miasteczko Cori, w prowincji Latina to jedno z licznych pięknych i interesujących, aczkolwiek mało jeszcze znanych zakątków Włoch. Położone malowniczo na wysokości 400 metrów n.p.m. na skarpie stanowiącej strome zakończenie łańcucha Monti Lepini, do dzisiaj otoczone jest starymi murami cyklopowymi oraz murami poligonalnymi wzniesionymi przez Pelazgów, których pochodzenie datuje się na VI wiek p.n.e.. Tu znaleźć można wiele śladów dawnej chwały państwa rzymskiego, a wśród nich ruiny świątyń wzniesionych ku czci Herkulesa, Kastora i Polluksa oraz Świątyni Minerwy.

Ukształtowanie terenu, na którym przeważają wzgórza, sprawiło, że rejon wokół Cori zapewnia doskonałe warunki do uprawy winorośli i drzew oliwnych, na których od zawsze opierało się tutejsze rolnictwo. Produkcja wina Cori ma wielowiekowe tradycje. Nie mniej jednak, czy to ze względu na niewielką skalę produkcji, czy też trudności z przebiciem się na rynek rzymski od lat zdominowany przez wina z Castelli Romani, sława tego wina nie wyszła poza lokalne granice.

Białe Cori zawiera duży procent (aż do 30%) winogron ze szczepu Bellone, rozpowszechnionego w całym regionie Lacjum, lecz zasadniczo dodawanego do kupażu w niewielkich ilościach. Do produkcji czerwonego Cori poza klasycznymi odmianami Montepulciano i Cesanese (w regionie występują aż trzy wina Cesanese DOC), wykorzystuje się również, najprawdopodobniej autochtoniczny, szczep Nero Buono di Cori, którego udział w całym kupażu waha się od 20 do 40%.

 

.

.