Cortese dell'Alto Monferrato

Cortese to jedno z najważniejszych białych win wytrawnych wytwarzanych w Piemoncie. Choć nie dorównuje sławą winom czerwonym i muskatom stanowiącym prawdziwą chlubę tego regionu, uznawane jest za doskonałe wino do posiłków. Cortese produkowane jest w rejonie Alto Monferrato, na zamkniętym obszarze pomiędzy Bormida a Scrivia, u podnóża Apeninu Liguryjskiego. Główne ośrodki winiarskie tego rejonu to Acqui, Ovada i Novi, w prowincji Alessandria.

Odmiana Cortese jest najbardziej rozpowszechnionym w regionie szczepem białej winorośli. Szczep, który pochodzi najprawdopodobniej właśnie z tych okolic, znany był już w XVIII wieku. Pierwszy dość szczegółowy opis tej odmiany można znaleźć w opublikowanej w 1798 roku systematyce odmian winorośli uprawianych w regionie Piemontu autorstwa hrabiego Nuvolone, wicedyrektora Spółdzielni Rolnej w Turynie. Pod hasłem Cortese czytamy: „ma dość długie grona i duże jagody. Dojrzałe owoce nabierają koloru żółtego i są bardzo smaczne. Dają dobre wino i są wydajne. Dobrze się przechowuje.''

Kolejną wzmiankę na temat Cortese odnajdujemy w dokumencie pochodzącym z 1852 roku. Z tych zapisków dowiadujemy się m.in., że odmiana ta uprawiana była w różnych częściach regionu, w tym również w „starym Piemoncie”, ciesząc się dużym uznaniem ze względu na swoją czystość odmianową i wydajność.

Dzisiaj, uprawa tego szczepu charakteryzującego się wysoką odpornością na choroby i wytrzymałością na mróz rozwinęła się w szczególności w zachodniej części rejonu Oltrepo’ Pavese, gdzie odmiana Cortese wykorzystywana jest często do nowych nasadzeń.

Cortese dell'Alto Monferrato, które uzyskało prawo do posługiwania się apelacją DOC w 1979 roku, ma nieoceniony wkład w rozwój produkcji win białych w regionie Piemontu, gdzie do dziś dnia wina białe stanowią niewiele ponad jedną trzecią ogólnej produkcji win czerwonych.Consorzio Tutela Vini d'Asti e Monferrato
 
Via Morelli ,15
14100 Asti (AT)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 0141/598998
faks: (+39) 0141/598984
e-mail: consorziobarbera@libero.it