Cortona

Miejscowość Cortona została założona przez Etrusków. W mieście do dziś zachowało się wiele śladów tej cywilizacji, które poza licznymi wykopaliskami, zostały zgromadzone w imponującej kolekcji Muzuem Etrusków. O Cortonie rozpisywał się w swoich dwóch książkach: „Pod słońcem Toskanii: U siebie we Włoszech" i „Bella Toskania: Słodkie życie w Italii" znany amerykański pisarz Frances Mayes, przybliżając światu to urokliwe miejsce. Cortona może poszczycić się wieloma zabytkami, wnoszącymi swój bezcenny wkład do dziedzictwa kulturowego regionu i nie tylko. Na szczególną uwagę zasługują obrazy Fra Angelico, czyli Jana z Fiesole, które można podziwiać w wielu kościołach i na ścianach Muzeum Diecezjalnego oraz piękny renesansowy kościół Madonna del Calcinaio, wybudowany według projektu znanego architekta, Francesca di Giorgio Martiniego. Z Cortony pochodził również inny sławny włoski XVII-wieczny architekt i malarz- Pietro da Cortona. Dzisiaj w mieście ma swoją siedzibę elitarna wyższa uczelnia Scuola Normale di Pisa oraz prestiżowa akademia sztuk pięknych University of Georgia's Lamar Dodd School of Art.

Początki tradycji winiarskich w tym rejonie sięgają również czasów etruskich. Dzisiaj uprawiane tutaj odmiany winorośli to jednak przede wszystkim obce, sprowadzone z zagranicy szczepy, takie jak: Cabernet, Merlot, Gamay, Pinot i Chardonnay. Nie bez wpływu na rozwój winiarstwa na tych terenach miała inwazja wojsk napoleońskich na Wielkie Księstwo Toskanii, jak również nie bez znaczenia pozostaje fakt otwarcia mieszkańców Toskanii na zagranicę. Fotografie pochodzące z początków XX wieku ukazują bardzo gęsto obsadzone winnice (7,000 krzewów na hektar), takie jak Vigna del Melone, w pobliżu Cortony, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się miejscowość Camucia.

Apelacja Cortona DOC została powołana do życia w 1999 roku, dzięki wysiłkom najlepszych okolicznych plantatorów, którzy usprawnili techniki produkcji i potrafili w pełni wykorzystać sprzyjające warunki glebowe i charakterystyczny mikroklimat. Apelacja obejmuje obszar gminy Cortona położony na wysokości ok. 240 m.n.p.m.

Consorzio Vini Cortona

c/o Cortona Sviluppo Spa
Via Guelfa, 40
52044 Cortona (AR)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0575/630158
faks: (+39) 0575/630227