Costa d'Amalfi

Obszar produkcji wina obejmuje 13 gmin w prowincji Salerno i tworzy niezwykły spektakl krajobrazowy. Winnice ułożone są tarasowo, częstokroć bezpośrednio na zboczach klifu opadającego stromo do morza lub w wąskich źlebach, do których jedyna możliwa droga wiedzie krętymi, pnącymi się w górę schodkami. Każda półka skalna, każdy naturalny taras został wykorzystany pod uprawę winorośli. Miejscowi plantatorzy, którym udało się wyrwać naturze dosłownie każdy skrawek tej ziemi, własnymi rękami pobudowali skalne murki i na własnych ramionach wnieśli całe tony ziemi, niezbędnej do założenia winnic.

W tym niesamowitym miejscu, gdzie pnące się w górę winnice przeplatają się z gajami cytrynowymi, i wszędzie czuć hipnotyzujący wręcz aromat cytrusów, który miesza się z zapachem świeżej morskiej bryzy, powstają wyjątkowe wina Costa d’Amalfi, przepełnione aromatem tej ziemi.

W ramach apelacji DOC wprowadzono podział na trzy podkategorie, odpowiadający trzem głównym obszarom produkcji: Furore, Ravello, i Tramonti. Do produkcji wina wykorzystywane są wyłącznie tradycyjne odmiany winorośli. Nie ma miejsca na jakiekolwiek odstępstwa, podyktowane na przykład obowiązującymi akurat trendami. Do produkcji czerwonego wina wykorzystuje się przede wszystkim szczepy Piedirosso, Sciascinoso oraz Aglianico, które często uzupełnia się mniej znanymi lokalnymi odmianami takimi, jak San Nicola, Ginestra, Pepella, Biancazita czy Bincatenera, nadającymi winu niepowtarzalny charakter.