Coste della Sesia

 

Obszar, na którym wytwarzane jest wino Coste della Sesia DOC, to również kolebka słynnych win z bogatą tradycją, do których zaliczają się Gattinara DOCG i Lessona DOC Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, renomowane wina o rozpoznawalnej marce przyćmiły sławą swoje mniej znane rodzeństwo. I nie ma tutaj większego znaczenia fakt, że mniej znane wina mają w sobie wystarczająco dużo siły i charakteru, aby uzyskać równie duże uznanie ekspertów. Rynek rządzi się swoimi prawami, a na tak „zatłoczonym” rynku trudno jest zaistnieć.

Nie mniej jednak powołanie do życia w 1996 roku apelacji Coste della Sesia DOC stworzyło lokalnym producentom możliwość znalezienia niszy rynkowej dla swoich win, które, jak żadne inne, oddają w pełni tradycje miejscowego winiarstwa.

Wina objęte apelacją Coste della Sesia wytwarzane są z odmian winorośli, które od wielu stuleci obecne były na tych terenach. To szczepy o wyrazistym charakterze, pośród których na szczególną uwagę zasługują Vespolina, Croatina i Nebbiolo. (ta ostatnia odmiana nazywana jest tutaj Spanna, w celu odróżnienia jej od szczepu Nebbiolo uprawianego w innej części Piemontu).