Frascati

Frascati  (DOC)

To znane na całym świecie wino, uważane za symbol win rzymskich, powstaje na terytorium gmin Frascati, Grottaferrata i Monteporzio Catone w okręgu zwanym agro tuscolano, czyli na terenach położonych w okolicach starożytnego przedrzymskiego miasta Tusculum.

 

Prawdopodobnie właśnie to wino dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o ilość wzmianek we włoskiej literaturze. Za wyraziciela opinii licznych literatów - miłośników wina - można uznać Gioacchino Belliego, XIX wiecznego poetę, tworzącego w dialekcie rzymskim, który napisał:  "E' bono asciutto, dorce, tonnarello solo e cor pane in zuppa, e si a sincero te se confa' a lo stomico e ar cervello..." (Jest dobre wytrawne, słodkie oraz słodkawe, samo oraz gdy nasiąknie nim chleb, i prawdę mówiąc dobrze robi zarówno na żołądek, jak i na umysł).

 

Wszystkie rzymskie podania, utwory literackie oraz ludowe tradycje, odnoszące się do wina zaczynają się od Frascati i na nim właśnie kończą. Jest to niewątpliwie jedno z najpowszechniej znanych i najbardziej cenionych win świata, wokół którego narosło wiele legend. Lista hołdów na cześć tego wina oraz cytatów, w których się ono pojawia jest tak długa, że zawstydza literaturę, dotyczącą wszelkich innych win. Niewątpliwie za najważniejsze dokonanie wina Frascati należy uznać fakt, że udało mu się wywrzeć trwały wpływ na zwyczaje Rzymu - miasta przez lata uważanego za centrum świata, a także zafascynować tłumnie przybywających tam ludzi. Niemal wszystkie słynne rzymskie gospody (już w 1450 roku było ich 1022) należały do producentów wina Frascati, którzy przekazywali zarządzanie tymi lokalami na zasadach, przypominających współczesne umowy franchisingowe na prowadzenie sieci barów, restauracji czy punktów gastronomicznych szybkiej obsługi.

 

Być może właśnie fakt, że Frascati to od tylu wieków jest tak znane i znajduje się w powszechnym obrocie obecnie stanowi dla niego swego rodzaju ograniczenie – choć jest ono bowiem niewątpliwie szeroko cenione i sprzedawane na całym świecie, to konsument często nabywa je, kierując się raczej emocjami, niż w pełni doceniając jego prawdziwą jakość.

 

 

Consorzio Tutela Denominazione Frascati

Largo Donatori di Sangue

00044 Frascati (RM)

WŁOCHY

telefon: (+39) 06/94015212

faks: (+39) 06/94015212

e-mail: info@consorziofrascati.it

strona internetowa: www.consorziofrascati.it