Friuli Annia

Friuli Annia (DOC)

Apelacja Friuli Annia ustanowiona w 1995 roku należy do najmłodszych apelacji w północno-wschodniej części regionu Friuli–Wenecja Julijska. Tereny, na których powstaje to wino przecina Via Annia – starożytna droga rzymska wybudowana w 131 roku p.n.e. przez Tytusa Anniusza Rufusa, która łączyła wczesnochrześcijańskie miasto Akwileja z Julia Concordia, gdzie zbiegała się z Via Emilia.

 

Fakt, że obszary te idealnie nadają się do uprawy winorośli - usankcjonowany oficjalnie przez ustanowienie apelacji - był znany już starożytnym, co potwierdzają liczne amfory do wina znalezione przez archeologów, prowadzących tam wykopaliska. Również w późniejszych czasach, w Średniowieczu, będącym złotym okresem Patriarchatu, na terenach tych wciąż znajdowały się winnice, co potwierdza dokument, na mocy którego Patriarcha Popon (1031 n.e.) ofiarował niektóre tamtejsze wioski kapitule Akwilei, opisując je jako obszary “pokryte polami, winnicami, łąkami, pastwiskami oraz terenami uprawnymi i nieuprawnymi”. Potwierdzenie istnienia winnic w późniejszych czasach znajduje się natomiast w Katastrze Napoleońskim z 1811 roku.

 

Tutejsza produkcja wina jest raczej niewielka i ogółem (wliczając w to zarówno białe, jak i czerwone wino) rzadko przekracza 12.000 hektolitrów rocznie. Czerwone wina mają pełną budowę i przyjemnie winny posmak, natomiast białe wina - którym przewodzi friulijski Tocai, będący niewątpliwie najbardziej tradycyjną i najlepiej tam znaną odmianą winorośli – niosą w sobie zniewalające aromaty tamtych terenów.

 

Consorzio Tutela Vini Doc Friuli Annia

Via Poscolle, 6

33100 Udine (UD)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0432/50609