Friuli Aquilea

Friuli Aquileia (DOC)

Wedle powszechnie akceptowanej opinii winorośl pojawiła się we Friuli za pośrednictwem Wenetów, którzy osiedlili się na tych terenach w XIII i XII wieku p.n.e. O ile dekoracje przedmiotów odnalezionych na tym obszarze podczas wykopalisk archeologicznych potwierdzają, że wino było produkowane i spożywane we Friuli w okresie przedrzymskim, to jednak wciąż brak szczegółowych informacji na temat tej dziedziny życia.

 

Wydaje się jednak, że produkcja wina w tamtych czasach kwitła i - jak ustalono -eksperymentowano wówczas z różnymi procesami winifikacji, co pozwoliło uzyskać wina wysokiej jakości.

 

Dobre wina powstawały także na tak zwanych friulijskich nizinach – wąskim pasie lądu o szerokości 30 km, którego granicę stanowiło wybrzeże morza Adriatyckiego.

 

Obecnie w okolicach Akwilei dominuje działalność rolnicza, jednak niegdyś było to miasto o dużym znaczeniu historycznym, gospodarczym i artystycznym. Podczas stuleci dominacji Cesarstwa Rzymskiego kolonia Akwilei – założona w 181 roku p.n.e. – służyła jako istotny port, przez który przechodziły szlaki handlowe, łączące morze Adriatyckie z północną Europą, a także była ważnym ośrodkiem produkcji szkła artystycznego.

 

Grecki historyk Herodian, który opisał tamtejsze krajobrazy w żywocie cesarza Maksymina Traka, stwierdził, że ich charakterystyczną cechą były rosnące w równej odległości drzewa, po których prowadzono winorośl, co tworzyło niezwykle piękny widok, zupełnie jakby ziemie te zdobiły okryte listowiem korony.

 

Lokalne kroniki opisują jak w 237 roku n.e. mieszkańcy Akwilei zniszczyli most nad rzeką Isonzo, ale pomimo to Cesarz Maksymin zdołał przeprawić swoją armię przez rzekę po grobli stworzonej z połączonych beczek po winie, przykrytych wiązkami chrustu i błotem. 

 

W 534 roku z wielkim uznaniem o wyśmienitych winach Akwilei wyrażali się ostrogocki król Teodahad oraz jego kuzynka Amalasunta, która przez krótki czas była regentką królestwa Ostrogotów.

 

Consorzio Tutela Vini Doc Friuli Aquileia

c/o Villa Chiozza

Via Carso 1

33052 Scodovacca (UD)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0431/31838

faks: (+39) 0431/34010

e-mail: info@viniaquileia.it

strona internetowa: www.viniaquileia.it