Friuli Isonzo

Friuli Isonzo (DOC)

Oznaczenie Isonzo jest stosowane do win produkowanych w dorzeczu rzeki Isonzo, we wschodniej części friulijskiego obszaru Grave, który ciągnie się od granicy regionów Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska, aż po niższe zbocza Colli Orientali, wzdłuż dorzecza Isonzo.

 

Na ukształtowanie tamtejszych terenów wpłynęło tysiące lat erozji lodowcowej i rzecznej oraz osadzania się kamieni, żwiru i piasku.

 

Historia Isonzo jest bardzo interesująca, a zwłaszcza ta jej część, która odnosi się do produkcji wina. Wiadomo na przykład, że w 237 roku n.e. – kiedy mieszkańcy Akwilei zniszczyli most nad rzeką Isonzo - Cesarz Maksymin Trak zdołał przeprawić swoją armię przez rzekę po grobli, stworzonej ze złączonych beczek po lokalnym winie zwanych arnasi.

 

Obecnie działalność związana z uprawą winorośli i produkcją wina zajmuje trzecie miejsce w regionalnej wartości produkcji brutto przeznaczonej do sprzedaży. Średnia roczna produkcja wina Friuli Isonzo wynosi 60.000 hektolitrów.

 

Na tych terenach uprawiane są wszystkie podstawowe odmiany winorośli charakterystyczne dla tamtego regionu, między innymi Merlot, Tocai friulano, Pinot Bianco i Grigio, Verduzzo oraz Cabernet.

 

Consorzio Tutela Vini Doc Isonzo del Friuli

Via Gramsci, 2/4

34071 Cormons (GO)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0481/61833

faks: (+39) 0481/634840

e-mail: info@vinidocisonzo.it

strona internetowa: www.vinidocisonzo.it