Genazzano

Genazzano  (DOC)

Genazzano leży 48 kilometrów na południe od Rzymu, na południowych zboczach Monti Prenestini, z widokiem na dolinę Valle del Sacco. Tutejsze pagórkowate wzgórza porastają drzewa kasztanowca jadalnego oraz drzewka oliwne. Genazzano to bardzo stare miasteczko zbudowane najprawdopodobniej na ruinach antycznego Praesidium Genucianum, garnizonu należącego do rodu Genucia. Wedle innych źródeł natomiast nazwa ta miałaby się wywodzić od Gimnazjonu – antycznej rzymskiej willi położonej na północny-wschód od obecnego miasta, w której były organizowane ćwiczenia fizyczne. Miasteczko Genazzano leży dość na uboczu, co zapewnia mu niezwykłe poczucie intymności oraz wrażenie spokojnej oazy potęgowane dodatkowo przez znajdujące się tam sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady. Żyzne gleby tego obszaru rodzą nie tylko wyśmienite wina, ale też rozmaite owoce.

 

Rozległe tereny Genazzano są intensywnie obsadzone winoroślą, a produkowane z niej wina cieszą się wysoką estymą, pomimo twardej rywalizacji ze strony takich win jak Castelli i Olevano Romano, które powstają na sąsiadujących terenach. Uprawa winorośli od zawsze była jednym z najważniejszych obszarów działalności w Genazzano - większość mieszkańców miasta utrzymuje się z uprawy winorośli od Średniowiecza.

 

Apelacja Genazzano DOC rozciąga się pomiędzy prowincją Rzymu i Frosinone. Dopuszcza ona produkcję tylko jednego wina białego i jednego wina czerwonego. Białe wino powstaje z zestawienia szczepów Malvasia di Candia, Bellone i Bombino, natomiast do produkcji czerwonego wina stosuje się odmianę Sangiovese, wzbogaconą niewielką ilością lokalnego szczepu Cesanese.