Gioia del Colle

Gioia del Colle (DOC)

Gioia del Colle to nazwa małego miasteczka, będącego skupiskiem białych budowli, które otaczają piękny zamek. Jednocześnie jest to również nazwa najsłynniejszego apulijskiego wina, produkowanego w wielu gminach prowincji Bari, stolicy regionu Apulii.

 

Z zamkiem, który dominuje nad Gioia del Colle, a który został wzniesiony w 1230 roku na polecenie cesarza Fryderyka II, łączy się dziwna legenda. W krypcie umieszczonej pod jedną z jego wież znajdują się dwie kamienne wypukłości, będące rzekomo piersiami Bianki Lancia, nieszczęśliwej kochanki cesarza Fryderyka, która – w akcie całkowitej desperacji – miała okaleczyć się w ten sposób, po tym jak została niesłusznie oskarżona o zdradę monarchy.

 

Produkcja czerwonych i różowych win Gioia del Colle przewiduje wykorzystanie przynajmniej 50% odmiany Primitivo (choć istnieje też wino Gioia del Colle Primitivo, powstające w 100% z tego szczepu). Winorośl odmiany Primitivo rozpowszechniła się w Apulii w XVII wieku na skutek wysiłków mnichów benedyktyńskich, którzy właśnie w Gioia del Colle odkryli najbardziej sprzyjające warunki do uprawy tego szczepu. Na przestrzeni stuleci Primitivo stawało się coraz bardziej popularne wśród plantatorów winorośli, a pod koniec XIX wieku pierwsze jego uprawy pojawiły się w prowincji Taranto. Od kilku lat apelacja DOC Gioia del Colle dopuszcza także produkcję dwóch tradycyjnych win tego obszaru - Gioia del Colle Bianco, które powstaje w min. 50 % z odmiany Trebbiano toscano, oraz Aleatico Dolce, które jest typowym apulijskim słodkim winem likierowym. To ostatnie wino jest wytwarzane ze szczepu Aleatico di Puglia, uprawianego w prawie całej Apulii, który jednak najlepsze rezultaty przynosi właśnie tutaj oraz na półwyspie Salentyńskim.

 

Consorzio Tutela Vini Gravina e Gioia del Colle

Via Fratelli Cervi, 12

70024 Gravina in Puglia (BA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 080/3265865

faks: (+39) 080/3269026

strona internetowa: www.murgiadelvino.it