Gravina

Gravina  (DOC)

Nazwa Gravina oznacza “głęboki wąwóz”, “głębokie wgłębienie” lub “szczelina” w wapiennym terenie. Jest to odpowiednie miano dla tego miasta - w którym powstaje jedno z najbardziej cenionych białych win Apulii - ponieważ jest ono usytuowane właśnie na krawędzi głębokiego wąwozu. Podstawa tego wąwozu usiana jest grotami, które w V wieku, po zniszczeniu starożytnej rzymskiej osady Silvium, posłużyły mieszkańcom miasta jako schronienie.

 

Ich potomkowie pozostali tam do IX wieku, kiedy to postanowili przenieść się na górę wąwozu i założyli miasto Civitas Gravinae. Wino, noszące tą samą nazwę co miasto, powstaje z różnych odmian winorośli uprawianych na terenie gminy Bari, który ciągnie się aż do granicy z regionem Bazylikaty.

 

Podstawowe szczepy wykorzystywane tu do produkcji wina to Malvasia del Chianti, Greco di Tufo i Bianco di Alessano. Bianco di Alessano zostało tak nazwane po małym miasteczku Alessano, położonym w najdalej wysuniętym na południe krańcu półwyspu Salentyńskiego, na terenach, które w starożytności były znane pod nazwą Messapia. Messapijczycy byli potomkami kreteńczyków, którzy jako pierwsi osiedlili się na tych terenach. To właśnie oni, najprawdopodobniej, odpowiadają za wprowadzenie odmiany Bianco di Alessano, która – obok Greco di Tufo – była szeroko uprawiana w czasach starożytnych.

 

Inne jest natomiast pochodzenie szczepu Greco di Tufo. Odmiana ta powstała w regionie Kampanii, w okolicach Avellino, a konkretnie na terenie gmin Tufo i Solopaca, na których silne piętno odcisnęła cywilizacja Etrusków. Wino Gravina czerpie więc nie tylko z dwóch odmian, ale też z dwóch różnych tradycji – messapijskiej w przypadku Bianco di Alessano oraz kampańsko-etruskiej w przypadku Greco di Tufo.

 

Consorzio Tutela Vini Gravina e Gioia del Colle

Via Fratelli Cervi, 12

70024 Gravina in Puglia (BA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 080/3265865

faks: (+39) 080/3269026

strona internetowa: www.murgiadelvino.it