Greco di Tufo

Nie ulega wątpliwości, że szczep Greco di Tufo, z którego powstaje wino o tej samej nazwie, jest najstarszą odmianą winorośli uprawianą w rejonie Avellino, przywiezioną tutaj przez Pelazgów ze starożytnej Tesalii (Grecja).

Niezbitego dowodu na ponad 2000 lat tradycji uprawy tej winorośli dostarczyły wykopaliska prowadzone w Pompejach. Na odnalezionym fresku, którego pochodzenie datuje się na I w.p.n.e., nieznany autor, prawdopodobnie odtrącony kochanek, zapisał krótkie, poetyckie wyznanie: „Zaprawdę jesteś zimna niczym lód Bytis, nawet wino Greco nie było w stanie cię rozgrzać zeszłej nocy."

Pośród licznych legend funkcjonujących w tradycji prowincji Avellino, znalazło się również miejsce na opowieść o cudzie związanym z winem - Święty Wilhelm z Vercelli przebywając w miejscowości Bonito miał jakoby, idąc śladem Chrystusa i jego cudu w Kanie Galilejskiej, przemienić wodę w wino.

Odmiana Greco pierwotnie była uprawniana na zboczach Wezuwiusza dając wino nazywane Lacryma Christi. W późniejszym okresie winorośl rozpowszechniła się również w innych rejonach prowincji Avellino, gdzie produkowane z niej wino nazwano Greco di Tufo. To wykwintne wino o eleganckiej osobowości wyraźnie kontrastuje z dziką przyrodą Irpinii, gdzie powstaje. Zdaje się jednak stanowić odbicie naturalnej szlachetności mieszkańców tych ziem, którzy z pasją i wrodzoną prostotą zamienili ten region w jeden z ważniejszych ośrodków włoskiego winiarstwa.