Grignolino d'Asti

Grignolino d'Asti (DOC)

Pierwsze wzmianki o Grignolino datują się na koniec XVIII wieku, ale najprawdopodobniej wino to było dobrze znane już wcześniej – wydaje się, że było ono wykorzystywane do wyrobu chiaretti, czyli lekkich czerwonych win szeroko rozpowszechnionych w Piemoncie w XVI wieku. Pierwotny obszar produkcji tego wina to tereny, leżące pomiędzy Asti a Casale i to właśnie tam znajduje się aktualnie główny ośrodek produkcji, choć uprawy rozprzestrzeniły się też w prowincji Alessandria na zachód, w kierunku miasta Tortona.

 

Wielu znawców wina twierdzi, że Grignolino Casalese w starożytności było znane pod innymi nazwami, takimi jak Barbesino, Balestra, Verbesino, Arlandino czy Rossetto.

 

Niektóre dokumenty notarialne - datowane na okres pomiędzy 1246 a 1287 rokiem i przechowywane w archiwach kapituły w katedrze w Casale Monferrato - zawierają specjalne klauzule załączone przez kanoników do umów, dotyczących wynajmu ich własności, w których surowo zabrania się wprowadzania zmian w parcelach obsadzonych winoroślą Barbesino. Blisko 400 lat później, w XVII wieku, o winie Barbesino z uznaniem wyrażał się Karol II Gonzaga.

 

Handel winem kwitł głównie dzięki działalności bogatych bankierów z Asti, a nazwa Grignolino w końcu przeważyła nad innymi.

 

Istnieje wiele hipotez, które mają tłumaczyć etymologię nazwy Grignolino. Niektórzy eksperci mówią, że termin ten pochodzi od dialektalnego słowa grignole, które określa dużą liczbę nasion charakterystyczną dla winogron tej odmiany. Inni twierdzą, że nazwa pochodzi od słowa grignare, co w dialekcie Asti oznacza śmiać się.

 

Upływ czasu, zgromadzone doświadczenia oraz ciągłe ulepszanie technik winifikacji sprawiły, że Grignolino zaczęło zajmować ważne miejsce w ogólnej produkcji wina w Piemoncie, uzyskując w 1974 roku prawo do posługiwania się apelacją Denominazione di Origine Controllata.

 

Consorzio Tutela Vini d'Asti e Monferrato

Via Morelli ,15

14100 Asti (AT)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0141/598998

faks: (+39) 0141/598984

e-mail: consorziobarbera@libero.it