Guardia Sanframondi lub Guardiolo

Guardia Sanframondi lub Guardiolo (DOC)

Guardia Sanframondi to piękne, średniowieczne miasteczko położone na wschód od Neapolu, w prowincji Benevento, które charakteryzuje typowy średniowieczny układ, dobrze zachowane budynki oraz wąskie, malownicze uliczki.

 

Wina DOC Guardia Sanframondi powstają na niewielkim obszarze, obejmującym tereny czterech gmin Valle Telesina, na których występuje bardzo wysoka koncentracja winnic. Choć są to tereny o wiekowym wyglądzie, tutejsi plantatorzy winorośli korzystają z najnowocześniejszych metod i dysponują piwnicami najnowszej generacji. Bardzo zaawansowana technologicznie jest również spółdzielnia lokalnych plantatorów, która liczy sobie około tysiąca członków i do której należy także wielu specjalistów z dziedziny wyrobu wina, służących swym doświadczeniem tamtejszym producentom.

 

Wszystkie produkowane tu wina – za wyjątkiem jednego – to tradycyjne wina otrzymywane z odmian winorośl uprawianych na tych terenach od niepamiętnych czasów: Aglianico, Sangiovese, Falanghina oraz Malvasia Bianca di Candia. Wspomniany wyjątek to niezwykle ciekawe wino musujące uzyskiwane z uniwersalnej odmiany Falanghina. To musujące wino o żywiołowej i silnej osobowości powstaje przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod produkcji.