Lacrima di Morro d'Alba

Lacrima di Morro d'Alba (DOC)

Nazwa tego wina pochodzi od odmiany Lacrima, będącej rodzimym szczepem tamtych terenów. Jest to winorośl o niezwykle starym pochodzeniu, a jej uprawa jest obecnie prowadzona wyłącznie w gminie Morro d’Alba w prowincji Ankony oraz na terenie sąsiadujących gmin. Olbrzymia różnorodność odmian, występujących w środkowych i południowych Włoszech sprawia, że trudno jest prześledzić drzewo genealogiczne tego szczepu, który wywodzi się z antycznej rodziny vitis vinifera, będącej tak dużą i złożoną grupą, że ustalenie dokładnego pochodzenia odmiany Lacrima wydaje się praktycznie niemożliwe.

 

Niejasne jest również dlaczego odmiana ta oraz wytwarzane z niej wino noszą nazwę Lacrima (łza). Może ona wywodzić się z jakiejś legendy albo po prostu od kształtu jagody (niemal owalnego) lub kiści winogron (kształt piramidy), który przypomina krople łez. Wino powstaje prawie wyłącznie z tej odmiany, dopuszcza się jedynie dodanie maksymalnie 15% odmiany Montepulciano i/lub Verdicchio.

 

Przy produkcji wina zaleca się stosowanie metody governo toscano, która polega na doprowadzeniu do drugiej fermentacji wina już odciągniętego, poprzez dodanie do niego (w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia roku winobrania) pewnej ilości moszczu z wyselekcjonowanych i częściowo podsuszonych winogron. Zgodnie z lokalną tradycją wino Lacrima di Morro d’Alba jest produkowane w słodkawej i słodkiej wersji, co zostało usankcjonowane przez specyfikację produkcji DOC.

 

Choć wino Lacrima di Morro d’Alba ma niezwykle stare korzenie, to jest to jedna z nowszych  apelacji DOC (lipiec 1985) ustanowionych w regionie Marche. Decyzja ta rozpoczęła nowe życie wina Lacrima di Morro d’Alba, którego produkcja – zawsze dość ograniczona - spadła do poziomu, wywołującego obawy, że wkrótce zniknie ono zupełnie z rynku.

 

Istituto Marchigiano di Tutela

Via Ariosto, 55

Frazione Moie

60030 Moie di Maiolati Spontini (AN)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0731/704764

faks: (+39) 0731/707777

e-mail: imtdoc@imtdoc.com

strona internetowa: www.imtdoc.com