Langhe

Langhe  (DOC)

Langhe to najważniejsze tereny uprawy winorośli w Piemoncie. Obszar ten, uformowany na kształt półwyspu, rozciąga się wzdłuż rzeki Tanaro i obejmuje wszystkie gminy z prowincji Cuneo, na których terenie prowadzona jest uprawa winorośli. To właśnie tutaj produkowane są niektóre z największych włoskich win jak Barolo czy Barbaresco. Wina z Langhe zachwycają nie tylko swoim smakiem, ale także wielowiekową historią, która za nimi stoi.

 

Jednak, jak często się zdarza w takich sytuacjach, te wielkie wina przyćmiły inne, mniej znane wina, choć te ostatnie charakteryzuje mocna osobowość, która niewątpliwie zapewniłaby im pochwały specjalistów, gdyby tylko powstawały na mniej “zatłoczonym” obszarze.

 

Dzięki ustanowieniu w 1994 roku apelacji Langhe DOC ta mała grupa win, które uosabiają lokalne tradycje produkcji, dostała szansę odnalezienia swojej niszy na rynku.

 

Są to wina wytwarzane z winorośli, które od stuleci świetnie dawały sobie radę na tych piemonckich wzgórzach, rozwijając swoją wielką osobowość, co widać na przykładzie Freisa, Arneis czy Favorita. Wśród różnych odmian winorośli dopuszczanych do stosowania w tej apelacji znajduje się również Chardonnay, odmiana wprowadzona do Piemontu całkiem niedawno wśród poważnych dyskusji i wobec sprzeciwu niektórych winiarzy. Ostatecznie jednak Chardonnay udowodniło, że zasługuje na większą rolę w przyszłości produkcji wina na terytorium Langhe oraz w Piemoncie.

 

Consorzio Tutela Barolo, Barbaresco, Alba, Langhe e Roero

Piazza Savona, 3

12051 Alba (CN)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0173/440121

faks: (+39) 0173/361380

e-mail: consorzio.vini@areacom.it