Lison Pramaggiore

Lison-Pramaggiore  (DOC)

Apelacja Lison-Pramaggiore DOC została ustanowiona niedawno, na skutek połączenia dwóch wcześniej istniejących obszarów Denominazione di Origine Controllata - Cabernet z Pramaggiore oraz Tocai z Lison.

 

Obszar ten rozciąga się od prowincji Pordenone w regionie Friuli–Wenecja Julijska aż po krańce szerokiej równiny, której granicę na południu wyznacza morze a na północnym zachodzie wzgórza Conegliano i Montello. Równina ta, którą przecina rzeka Piave, obejmuje ziemie prowincji Treviso i Wenecji, leżące na obu brzegach rzeki. Gleba osadowa, charakterystyczna dla tych płaskich terenów świetnie nadaje się pod uprawę winorośli, gwarantując plantatorom stałe i obfite zbiory.

 

Na tym obszarze, podobnie jak w innych częściach Wenecji Euganejskiej, panował niegdyś zwyczaj sadzenia w tej samej winnicy, w rzędach naprzemiennych różnych odmian winorośli. Ostatnio jednak potrzeba większej racjonalizacji upraw doprowadziła plantatorów winorośli do restrukturyzacji winnic, co spowodowało zmianę profilu produkcji win z obszaru Lison-Pramaggiore. Nowe podejście do uprawy winorośli i produkcji wina zostało wprowadzone około 30 lat temu, kiedy to postawiono na ukierunkowanie winnic na jedną konkretną odmianę. Podczas ponownego obsadzania winnic zdecydowano się przede wszystkim na szczep Merlot, a także odmiany Cabernet Franc i Sauvignon oraz Tocai Italico, które obecnie odpowiadają za większą część produkcji apelacji Lison-Pramaggiore DOC.

 

Consorzio Volontario Tutela Vini Doc Lison Pramaggiore

Via Vittorio Veneto, 13

30020 Pramaggiore (VE)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0421/799256

faks: (+39) 0421/200066

e-mail: info@lison-pramaggiore.it

strona internetowa: www.lison-pramaggiore.it