Locorotondo

Locorotondo  (DOC)

Jest to wino produkowane w prowincji Bari na terenie gmin Cisternino, Fasano oraz Locorotondo, od której zapożyczyło swoją nazwę.

 

Z daleka miasteczko Locorotondo wygląda jak skupisko białych budynków przycupniętych na wysokiej grani. Ze szczytu Serra rozciąga się fascynująca panorama położonej poniżej doliny Itria oraz charakterystycznych dla niej budowli o nazwie trulli – tradycyjnych, okrągłych, jednoizbowych budynków z dachem w kształcie stożka.

 

W starożytnej grece słowo troullos oznaczało kopułę. W rzeczywistości w konstrukcji apulijskich trulli wykorzystano metodę pozornego sklepienia kopułowego, która polega na układaniu kamieni warstwami, w ten sposób, że każda kolejna warstwa jest coraz bardziej wysunięta, aż kamienie ostatniej warstwy spotykają się u szczytu sklepienia. Taka sama metoda została zastosowana w grobowcach tolos odnalezionych w okolicach Myken, choć budowle greckie charakteryzuje bardziej dopracowana konstrukcja. Z architektonicznego punktu widzenia trulli można także łączyć z wieloma prehistorycznymi zabytkami znanymi jako specchie (lustra), które zostały odnalezione w okolicach półwyspu Salentyńskiego. Niektórzy specjaliści twierdzą natomiast, że nietypowy kształt budowli wiąże się z konstrukcjami wznoszonymi w dolinie Itrii w Średniowieczu przez greckie zakony bazylianów.

 

Tutejsze wino -  jasne i niezwykle przejrzyste - różni się znacząco od innych win Apulii, które często charakteryzuje wyższe stężenie alkoholu i bardziej zdecydowany smaki. Locorotondo ma słomkowo-żółty lub zielonkawy kolor, jest delikatnie owocowe i uznaje się je za jedno z lepszych win DOC z tego regionu.

 

Consorzio Tutela Vino Doc Locorotondo

Via Madonna della Catena, 99

70010 Locorotondo (BA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 080/4311644

faks: (+39) 080/4311644