Lugana

Lugana  (DOC)

Lugana to wino o niezwykle bogatej historii, które na przestrzeni wieków odniosło wiele sukcesów i zdobyło sobie szerokie uznanie. Powstaje ono na południe od jeziora Garda, na małym obszarze pomiędzy miejscowościami Peschiera i Desenzano, który obejmuje dodatkowo tereny gmin Lonato, Pozzolengo i Sirmione, położonych w prowincji Brescii.

 

Wody jeziora Garda zawsze zapewniały korzystne warunki klimatyczne, sprzyjające uprawie winorośli na tych terenach. Obecnie istnieje jasne rozróżnienie pomiędzy winami powstającymi na północ, południe, wschód i zachód od jeziora. W przeszłości jednak wielcy pisarze epoki starożytnej, jak Pliniusz czy Wergiliusz, zaliczali je do jednej kategorii win retyckich. Już za czasów Pietra Aretino wino Lugana było uznawane za wyśmienity trunek, a w późniejszych czasach Bacci, autor „De Naturali historia vinorum”, opisywał je jako “królewskie wino”.

 

Określenie, które Bacci użył w odniesieniu do wina Lugana znalazło potwierdzenie – z wielowiekowym wyprzedzeniem – w historii. Podobno, kiedy król Gotów Teodot, żyjący w połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery, usłyszał o winie Lugana, zaintrygowany jego reputacją zamówił je w większej ilości, pragnąc, by ożywiało ono jego rzymskie bankiety.

 

Consorzio Tutela Lugana Doc

Viale Guglielmo Marconi, 2

25019 Sirmione (BS)

WŁOCHY

telefon: (+39) 030/916171

faks: (+39) 030/916171

e-mail: consorziolugana@libero.it

strona internetowa: www.entevinibresciani.com

 

Ente Vini Bresciani

Viale Bornata, 110

25123 Brescia (BS)

WŁOCHY

telefon: (+39) 030/364755

faks: (+39) 030/364775

e-mail: info@entevinibresciani.com

strona internetowa: www.entevinibresciani.com