Matera

Matera  (DOC)

Miasto Matera jest znane na całym świecie ze względu na znajdujące się tam domostwa wydrążone w skale zwane Sassi. To jedyne w swoim rodzaju miasteczko oferuje wyjątkowe połączenie historii, sztuki, kultury i tradycji ludowej. Na jego uliczkach, w muzeum archeologicznym, a także w starożytnych kościołach wykutych w skale można prześledzić historię ludzkości począwszy od epoki kamiennej. Ten wyjątkowy zabytek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

W Materze powstają niepowtarzalne wina oraz produkty spożywcze, takie jak sery, mięsa na zimno, salami, warzywa czy słynna twarda pszenica, z której jest wytwarzany przepyszny makaron.

 

Jeszcze całkiem niedawno Matera słynęła z produkcji dużych ilości winogron stołowych, ale w przeciągu ostatnich dziesięcioleci większość tamtejszych winnic przestawiła się na uprawę winogron do produkcji wina. Wysoka jakość tamtejszych win w bardzo krótkim czasie zapewniła im szacunek i zainteresowanie ze strony ekspertów. Co ważniejsze, powstające tam wino uzyskało już prawo do posługiwania się apelacją DOC, co odróżnia je od wszystkich innych tradycyjnych win z tego regionu, takich jak Aglianico, Sangiovese, Primitivo, Greco czy Malvasia di Basilicata.