Merlara

Merlara  (DOC)

Apelacja Merlara DOC leży na terenach pomiędzy prowincjami Werony i Padwy. Cały obszar produkcji, otaczający Merlarę charakteryzuje taki sam klimat i warunki geologiczne, a wszystkie tamtejsze winnice mają podobną ekspozycję na światło słoneczne.

 

Początki Merlary sięgają czasów przedrzymskich, ale dopiero w Średniowieczu gmina ta zyskała istotne znaczenie historyczne, co potwierdza fakt, że większość tutejszych klejnotów architektonicznych datuje się na rok 1000 n.e.

 

Okolice Merlary są niezwykle żyzne, co spowodowało, że uprawa winorośli od zawsze była jednym z podstawowych zajęć tutejszych mieszkańców. Powstające tu wina z reguły kończyły jednak w piwnicach kupców, którzy specjalizowali się w szerzej znanych winach z sąsiednich regionów. Dopiero na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci lokalne władze oraz producenci wina postanowili zainwestować w wizerunek i jakość win Merlara, osiągając bardzo dobre wyniki zarówno z jakościowego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.

 

Ustanowienie apelacji Merlara DOC nastąpiło w 2000 roku i stanowiło naturalną konsekwencją podjętych starań. Obejmuje ona szeroką gamę win, wśród których znajdziemy zarówno rześkie Marzemino Frizzante, jak i surowe Cabernet Sauvignon, które mogą zaspokoić wszelkie wymagania współczesnych miłośników wina.