Monferrato

Monferrato  (DOC)

Monferrato stanowi część rozległego systemu wzgórz, które rozciągają się od rzeki Pad, aż po południowe granice Piemontu. Obszar ten, obejmujący tereny Langhe oraz Asti, ma charakter bardziej historyczny niż geograficzny - można tu zobaczyć wiele zamków oraz ośrodków rozwoju społecznego i gospodarczego. Toczona w przeszłości walka o stworzenie na wzgórzach niezależnego państwa, jak też dążenie do niepodległości i wolności niewątpliwie podkreśliły separatystyczny charakter tych terenów. Obecnie, podobnie jak w przeszłości, dominują tam winnice i trufle, sprawiając, że obszar ten jest ciekawy nie tylko z punktu widzenia kulturowego czy historycznego, ale również gastronomicznego.

 

W Monferrato przecinają się i nakładają liczne bardzo ważne apelacje DOC oraz DOCG, co przyczynia się do chaosu informacyjnego. W celu przekazania konsumentowi przejrzystej informacji, ułatwienia producentom wejścia na rynek poprzez jasne określenie tożsamości win, które cieszą się mniejszym prestiżem oraz dla uregulowania lokalnej produkcji, w 1994 roku ustanowiono apelację Monferrato DOC, która obejmuje pagórkowate tereny blisko 100 gmin w prowincji Alessandria i kolejnych 100 gmin w prowincji Asti.

 

Wśród win zaliczanych do apelacji Monferrato DOC, na specjalną uwagę zasługuje wino Cesalese Cortese. To świeże, aromatyczne białe wino każdego roku odnosi sukces zarówno na rynku krajowym, jak i na świecie. W przeciwieństwie do innych podkategorii Monferrato DOC, wino Casalese Cortese może powstawać wyłącznie na terenie 40 gmin w prowincji Alessandrii.

 

Consorzio Tutela Vini d'Asti e Monferrato

Via Morelli ,15

14100 Asti (AT)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0141/598998

faks: (+39) 0141/598984

e-mail: consorziobarbera@libero.it