Montecucco

Apelacja Montecucco DOC obejmuje swoim obszarem liczne gminy położone w prowincji Grosseto, w tym m.in. Cinigiano, Civitella Paganico, Campagnatico, Castel del Piano, Roccalbenga, Arcidosso i Seggiano. Widziane z lotu ptaka, winnice Montecucco zdają się trzymać w swoich zielonych objęciach tereny znane z produkcji słynnego Brunello di Montalcino.

Bliskość rejonu o tak bogatych winiarskich tradycjach nie pozostała bez wpływu na rozwój produkcji winnej w okolicach Montecucco. W ostatnich latach znacząco usprawniono techniki uprawy i produkcji, do czego bez wątpienia przyczyniło się powołanie do życia apelacji Montecucco DOC. Działania te przyniosły wymierne rezultaty w postaci doskonałych czerwonych win, którym bez trudu udało się podbić serca i zaspokoić podniebienia koneserów.

Regulacje DOC ustanowione dla tej apelacji są ściśle związane z wysokością, na jakiej prowadzona jest uprawa. Obowiązujące zasady są więc zasadniczo bardzo surowe i kładą duży nacisk na wykorzystanie tradycyjnych odmian winorośli oraz stosowanie precyzyjnie określonych technik winifikacji. Nie ma tu miejsca na podyktowane najświeższymi winiarskimi trendami eksperymenty lub obieranie drogi na skróty.