Montefalco Sagrantino

Wzgórza otaczające Montefalco, rozciągające się na południe od Perugii, w samym sercu Umbrii, stanowią najbogatszy i zarazem najbardziej zróżnicowany pod względem uprawianych odmian winorośli rejon winiarski w całym regionie. Tradycje uprawy winnej latorośli sięgają tutaj czasów średniowiecza i związane są z Benedyktynami, którzy wykorzystali leżące odłogiem ziemie, obsadzając je odmianami winorośli, które dziś uchodzą za najstarsze i typowe dla regionu Umbrii.

Taką odmianą jest m.in. słynny szczep Sagrantino, uznawany tutaj za autochtoniczny, chociaż funkcjonuje wiele innych alternatywnych teorii na temat jego pochodzenia. Według jednej z nich odmiana została sprowadzona  przez pierwszych braci z zakonu Franciszkanów, których zasługą jest jej dalsze rozpowszechnienie na tych terenach. Niektórzy z kolei twierdzą, że Sagrantino zostało przywiezione do Italii przez Saracenów, a jeszcze inni upatrują jego korzeni w Hiszpanii.

Z Sagrantino otrzymuje się doskonałe wino czerwone oraz aromatyczne passito uznawane za jedno z najlepszych win deserowych produkowanych w środkowych Włoszech. W epoce Renesansu wina wytwarzane w tych okolicach cieszyły się wyjątkowym uznaniem, goszcząc często na stołach papieży i gubernatorów.

Pomimo upływu kolejnych stuleci, wino nie straciło nic ze swojego prestiżu, choć jego sława coraz bardziej ograniczała się do rynku lokalnego. Taka sytuacja trwała aż do roku 1980, kiedy Sagrantino uzyskało prawo do apelacji DOC (Denominazione di Origine Controllata), w 1993 roku podniesionej do rangi DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita), otrzymując swoją szansę na prawdziwy sukces handlowy na rynku krajowym i międzynarodowym.

 

Consorzio Tutela Vini del Montefalco
 
Piazza del Comune, 16
06036 Montefalco (PG)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 0742/379590
faks: (+39) 0742/379590
e-mail:
info@consorziomontefalco.com