Montefalco

Wzgórza otaczające Montefalco, rozciągające się na południe od Perugii, w samym sercu Umbrii, stanowią najbogatszy i zarazem najbardziej zróżnicowany pod względem uprawianych odmian winorośli rejon winiarski w całym regionie. Tradycje uprawy winnej latorośli sięgają tutaj czasów średniowiecza i związane są z Benedyktynami, którzy wykorzystali leżące odłogiem ziemie, obsadzając je odmianami winorośli dzisiaj uchodzącymi za najstarsze i typowe dla regionu Umbrii.

Popularność Sagrantino di Montefalco (aktualnie podniesionego do rangi DOCG) przyćmiła sławę pozostałych win wytwarzanych w tej części Umbrii. Nie mniej jednak w poprzednich wiekach wina te cieszyły się dużym uznaniem, czego dowodem jest wydanie w XV wieku specjalnych regulacji prawnych określających zasady ich produkcji. Ponadto w 1540 roku uchwalono dekret, na mocy którego data rozpoczęcia zbiorów winogron miała być ustalana co roku odgórnie.

Wracając do czasów nam współczesnych, na bazie starego wina z Montefalco, poza apelacją Sagrantino di Montefalco DOCG, została powołana do życia również apelacja Montefalco DOC obejmująca wina białe i czerwone, które teraz z kolei mają okazję skorzystać z popularności swojego bardziej „utytułowanego rodzeństwa”, aby w szybkim tempie odnieść sukces i zaistnieć samodzielnie na rynku.

Consorzio Tutela Vini del Montefalco

Piazza del Comune, 16
06036 Montefalco (PG)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0742/379590
faks: (+39) 0742/379590
e-mail: info@consorziomontefalco.com