Moscato di Siracusa

Moscato di Siracusa (DOC)

Prowincja Syrakuz wyróżniała się zawsze spośród innych sycylijskich terenów szczególnie wyrafinowanymi, szlachetnymi i najwyższej jakości winami. Część z nich wytwarzana jest na terenie gmin, które na mocy reformy z 1926 roku zostały połączone w prowincję Raguzy, ale historycznie związane są z Syrakuzami. Jednym z takich win jest właśnie Moscato di Siracusa.

Znany dziejopis i enolog, Saverio Landolina Nava (1743-1814), wysnuł teorię, że wino to pochodzi w prostej linii od syrakuzańskiego Pollio, które wytwarzane było z winogron odmiany Biblia, pochodzących oryginalnie z gór Biblini w Tracji, a na Sycylię sprowadzonych przez Pollisa, legendarnego tyrana miasta, przybyłego tu wraz z pierwszymi greckimi osadnikami (VIII – VII w. p.n.e.). Jeśli to, co twierdził starożytny historyk Zenobiusz (I wiek p.n.e.), a co legło u podstaw hipotezy Landoliny Navy jest prawdą, Moscato di Siracusa jest być może najstarszym sycylijskim winem.

Pomimo jednak wielowiekowej historii tego wina, w pewnym momencie wzmianki o nim się urywają. Wprawdzie w XIX wieku sprzedawano na cały świat pokaźne ilości trunku pod nazwą Moscato di Siracusa, jednak nie miał on wiele wspólnego z Sycylią. Nieuczciwi kupcy wykorzystywali po prostu prestiżową nazwę, by marnemu winu dodać nieco klasy, na którą nie zasługiwało. Jednak produkcja prawdziwego Moscato di Siracusa musiała trwać nieprzerwanie, ponieważ na Wystawie Paryskiej w 1900 roku uhonorowano aż dwa wina z tego gatunku. Mimo to, w 1933 roku, kiedy miała miejsce pierwsza Wystawa Włoskich Win Tradycyjnych, na liście prezentowanych trunków nie było Moscato di Siracusa. Od 1983 roku, kiedy Moscato przyznano prawo do posługiwania się apelacją DOC, w oficjalnym wykazie upraw figuruje jedynie półhektarowa winnica, z której jak dotąd do rejestru nie wpisano żadnych plonów. Miłośnikom wina pozostaje mieć tylko nadzieję, że pewnego dnia ten jedyny w swoim rodzaju sycylijski produkt ponownie pojawi się w piwnicach i na stołach znawców szlachetnych napojów. Na razie możemy jedynie wspominać wspaniałą przeszłość.

 

Consorzio Tutela Vini del Siracusano

Via S. Alessandra, 5

96019 Rosolini (SR)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0931/857068

faks: (+39) 0931/857333