Moscato di Trani

Moscato di Trani (DOC)

To wyborne i rzadkie Moscato wzięło swą nazwę od rejonu Trani, słynnego zagłębia uprawy winorośli, położonego w prowincji Bari.

W dialekcie mediolańskim „un trani” oznaczało niegdyś gospodę czy też oberżę. Słowo to wywodzi się od nazwy apulijskiego portu, z którego wyruszały statki wypełnione winem, wysyłanym na cały świat.

Tradycja sięga dawnych czasów – produkcja wina od zawsze bowiem stanowiła jedną z najważniejszych działalności prowadzonych na wschodnim wybrzeżu Apulii. O handlu zaś wiadomo, że rozkwitł bujnie w czasach, kiedy dotarli tu i nawiązali kontakty handlowe z miejscową ludnością kupcy feniccy.

Miasto Trani znane jest jednak nie tylko z winiarstwa. Słynie też z licznych i cennych zabytków architektonicznych, jak choćby katedra, położona nad samym brzegiem morza. Budowla, wzniesiona w XII i XIII wieku, znana jest przede wszystkim z sięgającej chmur dzwonnicy. Zespół kościelny usytuowany jest na samym końcu cypla, który zamyka port Trani od zachodu.

Moscato di Trani wytwarza się prawie wyłącznie ze szczepu Moscato Bianco. Jest to bardzo stara odmiana winorośli, pochodząca pierwotnie ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Obok Moscato Bianco hodowcy apulijscy uprawiają też Moscatello Selvatico. Obie odmiany wykorzystywane są do produkcji słodkich filtratów i najwyższej jakości win, głównie deserowych i likierowych.

 

Consorzio Tutela Vino Moscato di Trani

c/o Comune, Via Sabotino

Lungomare C. Colombo, 86

70059 Trani (BA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0883/589225

faks: (+39) 0883/587857