Nebbiolo d'Alba

Nebbiolo d'Alba (DOC)

Rodowód nazwy Nebbiolo tłumaczy pewna ludowa legenda. Opowiada ona o mnichu, który uprawiał niewielki ogródek przylegający do chaty, w której mieszkał. Pielęgnował też małą winnicę i wytwarzał niewielkie ilości wina, które sam wypijał. Pewnego ranka stwierdził, że na ogród i winnice osiadła gęsta mgła. Zinterpretował to jak znak gniewu Bożego, skierowanego przeciwko sobie i postanowił zaprzestać ogrodnictwa i poświęcić się całkowicie modlitwie. Kiedy nadszedł czas zbiorów, mgła wreszcie podniosła się i ukazała błyszczące w słońcu, dojrzałe grona owoców. Bardziej wiarygodne wyjaśnienie jednak tłumaczy pochodzenie nazwy tej odmiany po prostu od słowa mgła (wł. nebbia), która w okresie winobrania jest bardzo częstym zjawiskiem w tym rejonie.

Tak czy inaczej, Nebbiolo znane jest co najmniej od 1268 roku. Wzmianki o tej odmianie odnajdujemy w dokumencie spisanym w tym właśnie roku na zamku w Rivoli. Inny XIII-wieczny dokument także wspomina o winogronach Nubiola, a źródła XV-wieczne podają, że ówczesny biskup Turynu domagał się, by za dzierżawę ziem należących do Kościoła płacono mu w beczkach wypełnionych Nebbiolo.

Nebbiolo to jedno z trzech win, wytwarzanych w okolicach Alby z odmiany Nebbiolo. Dwa pozostałe to Barolo i Barbaresco. Nebbiolo było jednym z ulubionych win dynastii sabaudzkiej, której przedstawiciele znani byli jako miłośnicy wykwintnej kuchni. Mówiło się wręcz, iż wino stanowiło dla tego rodu jedno z narzędzi wyrafinowanej dyplomacji. W okresie panowania Sabaudów, nadworny jubiler, pisząc o winach, wysnuł hipotezę, że Nebbiolo to zniekształcona forma słowa szlachetny (wł. nobile). Dodawał też, że to właśnie słowo, lepiej niż jakiekolwiek inne, oddaje wyśmienitą jakość tego wina.

 

Consorzio Tutela Nebbioli Alto Piemonte

Via Roma, 21

28074 Ghemme (NO)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0163/841750