Offida

Offida (DOC)

Włosi, którzy kochają piękne przedmioty, znają leżącą na terenie prowincji Ascoli Piceno Offidę przede wszystkim z wyrabianych tu ręcznie koronek. Tradycja tego rękodzieła, przetrwałego do dziś w niezmienionej praktycznie formie, sięga XV wieku i przekazywana jest z matki na córkę. Jednak to przepiękne, niewielkie, bo liczące 5 tys. mieszkańców, miasteczko, słynie także z produkcji wina. Nie bez powodu, kiedy zastanawiano się nad miejscem, w którym miała być zorganizowana Regionalna Wystawa Win z regionu Marche, wybór padł właśnie na Offidę.

Do 2001 roku rejon Offidy należał w całości do apelacji Rosso Piceno D.O.C., a wspaniałe powstające tu wina pozostawały anonimowe. Dzięki nowej apelacji, kilka naprawdę wybitnych produkowanych tu win, jak Passerina czy Pecorino, także w wersji czerwonej, do której stosuje się domieszkę odmian Montepulciano i Cabernet Sauvignon, wreszcie zyskało szansę na pokazanie swej indywidualnej osobowości, ukształtowanej przez lokalny klimat i gleby.

Odmiennie niż w przypadku innych obszarów klasyfikowanych jako D.O.C., Offida dzieli się na wiele różnych stref produkcji, w zależności od rodzaju wina - Offida Pecorino i Offida Passerina, na przykład, wytwarzane są w 22 gminach, Offida Rosso już tylko w 17, natomiast Vin Santo wyłącznie na terenie gmin Offida i Ripatransone.

 

Consorzio Tutela Vini Piceni

Località Centobuchi

63033 Monteprandone (AP)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0735/90143

faks: (+39) 0735/90123