Orvieto

Orvieto (DOC)

Imponujące średniowieczne Orvieto leży w samym sercu zagłębia uprawy winorośli i produkcji wina regionu Umbria. Tereny te mają ogromne znaczenie historyczne i gospodarcze. Winnice ciągną się tu wzdłuż linii wzgórz, biegnących po prawym i lewym brzegu rzeki Paglia, aż do miejsca, gdzie ten niewielki dopływ wpada do Tybru.

Wino wytwarza się w okolicach Orvieto od niepamiętnych niemal czasów. Pierwsi mieszkańcy tych terenów, Etruskowie, szybko zorientowali się, że charakterystyczna budowa podłoża, o pochodzeniu wulkanicznym, wyjątkowo sprzyja produkcji wina, a w skałach można wykuwać groty, gdzie znakomicie się je przechowuje.

O popularności wina świadczą liczne dokumenty i anegdoty z przeszłości. Poeci, pisarze i osobistości życia społecznego niestrudzenie wychwalali zawsze jego zalety. Włoski antropolog Paolo Mantegazza opisywał je jako „płynne złoto”, ponieważ często gościło na stołach papieskich, kardynalskich i arystokratycznych. Poeta Gabriele D'Annunzio pisał o nim jako o „słońcu Italii w butelce”, ze względu na jego zapach, moc i kolor. Papież Grzegorz XVI w ostatniej woli zażyczył sobie, by jego ciało, przed pochowaniem, obmyto winem z Orvieto.

Także i później winu z Orvieto nie odmawiano miejsca na liście najlepszych włoskich trunków. Współcześnie jest ono bez wątpienia jednym z bardziej znanych i cenionych na całym świecie produktów winiarskich pochodzących z Włoch.

 

Consorzio Tutela Vini di Orvieto

Corso Cavour ,36

05018 Orvieto (TR)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0763/343790

faks: (+39) 0763/394980

e-mail: consvino@tiscalinet.it