Penisola Sorrentina

Penisola Sorrentina (DOC)

Półwysep Sorrentyński, miejsce wyjątkowej urody, o łagodnym klimacie, położone nad urwistym brzegiem morza, od dawien dawna przyciąga podróżników z całego świata. Wytwarzane są tu trzy klasyfikowane odmiany wina: Lettere, Gragnano i Sorrento.

Już Pliniusz, Galen i Strabon wychwalali przymioty tych win. Sante Lacerio, nadzorca piwnic Pawła III, pisał, że papież lubił popijać Sorrento w ciepłe letnie wieczory. Wino Sorrento, mawiał, doskonale gasi pragnienie i jest „trunkiem prawdziwie wielkopańskim”. Lettere i Gragnano z kolei to ulubione wina włoskiego pisarza Maria Soldatiego. „Lettere, maleńka miejscowość, ledwie parę domków położonych powyżej Gragnano.... Ale też wino, literackie, jakby nierzeczywiste.... Oto krajobraz alpejski, skalisty, pasterski, a tu naraz cała ta bujna roślinność. Dolinki, uskoki, pagórki pamiętające czasy preromańskie. A pośród winnic, ostrokrzewy, orzechy i kasztanowce, ponad Niziną Pompejską, skąd widać Castellammare di Stabia i Zatokę Neapolitańską, a dalej wyspy i Wezuwiusza. I wreszcie Gragnano.... wino niepozorne, ale niemające sobie równych. Ciemna, głęboka czerwień rubinu, winny, wiejski zapach, lekko musujące, a jeśli młode, to pieniące się gwałtownie, ale piana opada szybko i znika bezpowrotnie.... A aromat, a dymny posmak, taki jak w whisky, ale nieporównanie bardziej ulotny. Mimo koloru nie należało go pić w temperaturze pokojowej, lecz schłodzone, prosto z piwnicy."

Mimo iż przez długie lata traktowane po macoszemu, to niepozorne, ale wielkie wino – o którym mawia się, że jest tradycyjnym napojem prawdziwych Neapolitańczyków – przywrócono do dawnej świetności, dzięki staraniom niewielkiej grupy winiarzy, którym udało się uzyskać prawo do apelacji D.O.C. Teraz stanowi ono marzenie wielu wyrafinowanych miłośników wina.

 

APROL - Associazione Produttori Olivicoli (NA)

Via D. Caccioppoli, 25

80069 Vico Equense (NA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 081/8799290

faks: (+39) 081/8015557