Pentro di Isernia or Pentro

Pentro di Isernia or Pentro (DOC)

Pentro Isernia pochodzi ze stoków położonych na terenie prowincji Isernia. Stolica powiatu – miasto  Isernia – mieści słynne Muzeum Santa Maria delle Monache, w którego zbiorach podziwiać można znaleziska archeologiczne pochodzące z okresu od VI wieku p.n.e. do I wieku n.e., jak również skamieliny z odciskami wielu gatunków roślin z okresu paleolitu, odnalezione w 1979 roku.

Znaleziska świadczą o tym, że pierwszy myślący człowiek prehistoryczny w Europie zamieszkiwał właśnie okolice La Pineta. Wówczas tereny te były rozległą sawanną, podobną krajobrazem do Afryki, przez którą płynęła rzeka. Licznie rozsiane były tu małe stawy, otoczone bagnami. Drzewa należały do rzadkości, a jeśli już wyrosły, to niskie, z szeroko rozpostartymi konarami, o kształcie typowym dla stref klimatycznych o długich okresach suszy i krótkiej porze deszczowej. W tym niezwykłym środowisku człowiek prehistoryczny z Molise stworzył dzieło, które niezwykle trudno wytłumaczyć –fragment nawierzchni wyłożonej czaszkami bizonów i innymi kośćmi dużych ssaków. Naukowcy do dziś nie znaleźli jednego wyjaśnienia, czym była i czemu miała służyć ta przedziwna konstrukcja.

Wino Pentro DOC wytwarzane jest w trzech wersjach - Bianco, Rosso i Rosato. Białe powstaje ze szczepu Trebbiano Toscano z domieszką Bombino Bianco, i jest to receptura dość popularna w całym regionie Molise i Abruzji. Dwie pozostałe wersje wytwarza się z odmiany Montepulciano z dodatkiem Sangiovese. Kolor różowy jest efektem krótkiej maceracji moszczu na skórkach ciemnych winogron.