Piemonte

Piemonte  (DOC)

Piemont to kraina wielkich czerwonych win. Winnice istniały tu już w starożytności – Pliniusz Starszy przytacza w swoich książkach ich szczegółowy opis, a Juliusz Cezar nie szczędzi pochwał winom z okolic Alby. Każdy zwrócony na południe stok Langhe, Asti i Monferrato pokrywają winnice. Większa ich część znajduje się na południowym wschodzie regionu Piemont, u podnóża Alp, na terenie prowincji Asti, Alessandria i Cuneo. Na północy najlepsze winnice to te położone w północnych częściach prowincji Novara i Vercelli. W większości z nich uprawia się stare, lokalne odmiany winorośli, do których niedawno dodano kilka nowych.

Po latach poszukiwań i badań w 1994 roku ustanowiona została apelacja Piemonte D.O.C. Miała ona obejmować różnego rodzaju wina regionalne, jak miejscowe musujące spumante i Barbera, które zaczęto produkować także poza jego pierwotnymi granicami.

Z tego powodu Piemonte D.O.C. nie obejmuje terytorium całego regionu, lecz ogranicza się do prowincji Asti, Cuneo i Alessandria. Dodatkowo odmiany Moscato i Brachetto mogą być wytwarzane tylko w dwóch, jeszcze bardziej ograniczonych, obszarach.

 

 

Consorzio Tutela Vini d'Asti e Monferrato

Via Morelli ,15

14100 Asti (AT)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0141/598998

faks: (+39) 0141/598984

e-mail: consorziobarbera@libero.it