Pinerolese

Pinerolese  (DOC)

Apelacja Pinerolese D.O.C. obejmuje dwa bardzo cenione i rzadkie wina czerwone, które od zawsze cieszą się niezwykłym powodzeniem u smakoszy i znawców wina. Wytwarzane są one na terenie 32 gmin, położonych na obszarze prowincji Turynu i Cuneo, u stóp Alp.

Pierwsze z nich nazywa się Doux d’Henry. To czerwone wino zapożyczyło swą nazwę od odmiany winorośli, z której jest wytwarzane, a którą z kolei nazwano od imienia Henryka IV, króla Francji, który przemierzał te tereny - Val di Susa – na początku XVII wieku. Winorośl szczepu Doux d’Henry uprawiana jest na powierzchni jedynie niecałych 8 tysięcy metrów. Cała roczna produkcja sięga ledwie 5 tysięcy butelek.

Drugą perłą w tej cennej koronie jest wino o nazwie Ramie. Wytwarzane jest wyłącznie na terenie gmin Pomaretto i Perosa Argentina, gdzie winogrona rosną na niewielkich skrawkach ziemi, rozciągających się wzdłuż zbocz górskich oddzielających te tereny od reszty obszaru. Pochodzenie tej nazwy pozostaje tajemnicą, choć eksperci sądzą, że być może trzeba wiązać ją ze słowem „konary” (po włosku „rami”), które odcinano, by stworzyć miejsce dla winnic. Odmiennie niż w przypadku Doux d’Henry, które wytwarzane jest z jednej tylko odmiany winorośli, do produkcji Ramie używa się kilku szczepów lokalnych, mianowicie Avana', Avarengo i Neretto. Ramie także wytwarzane jest w bardzo skromnych ilościach – cały obszar uprawny w Pomaretto i Perosa Argentina liczy zaledwie 12,5 tys. m2, z których co roku zbiera się  7,5 tony winogron.

Ramie ma głęboki, czerwony kolor i wspaniale rozwinięty bukiet, w którym wyczuwa się nuty czerwonych owoców i przypraw korzennych. Jest to wino dobrze zbudowane i eleganckie.

 

Consorzio Tutela Vini Doc Pinerolese

Via Vittorio Emanuele II, 2

10060 Bricherasio (TO)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0121/599052

faks: (+39) 0121/349063

e-mail: info@cantinabricherasio.it