Primitivo di Manduria

Primitivo di Manduria (DOC)

Jak się wydaje, odmiana, z której głównie wytwarzane jest to wino, a więc Primitivo, zyskała swą nazwę ze względu na skłonność do wcześniejszego niż inne szczepy dojrzewania owoców. Sądzi się również, że została ona wyhodowana przez jeden z trzech ludów, zamieszkujących nadmorskie okolice Salento położone wzdłuż wybrzeża jońskiego. Obszar ten opanowali najpierw Messapijczycy, po nich Fenicjanie, a wreszcie Grecy. Później, zwłaszcza w średniowieczu, wraz z rozwojem kolejnych osad, zakładanych przez mnichów bazyliańskich pochodzenia greckiego, uprawa tego szczepu objęła też tereny Gór Murge w prowincjach Bari i Taranto.

Z wiarygodnych źródeł historycznych wiadomo, że odmiana ta była uprawiana w XVII wieku przez benedyktynów także w pewnej części regionu Apulia. Ale najkorzystniejsze warunki dla jej rozwoju znaleźli mnisi w okolicach Gioia del Colle. Primitivo stawało się szczepem coraz popularniejszym, i tak pod koniec XIX wieku trafiło na teren prowincji Taranto.

Wino uzyskiwane z tego szczepu jest znakomitej jakości, posiada wysokie stężenie alkoholu i bardzo specyficzny zapach. Ze względu na te swoje cechy, w lokalnym dialekcie znane jest też jako „Mirr Test”, co oznacza „twarde wino”. Ten opisowy termin nawiązuje do jego wielce złożonej struktury.

Z odmiany tej nadal produkuje się wiele win, nie tylko w rejonie Primitivo di Manduria, ale w ogóle na całym obszarze okręgów Taranto i Bari, a także prowincji Lecce i Brindisi.

 

Consorzio Tutela Primitivo di Manduria Doc

Via Donno Ferdinando, 7

74024 Manduria (TA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 099/9796696