Reno

Reno  (DOC)

Odmiana Montuni, znana również jako „Montù”, jest szeroko rozpowszechniona na terenie prowincji Bolonii i sąsiadującej z nią części prowincji Modeny. Największą popularność uprawa tego szczepu osiągnęła pod koniec XIX wieku. Jest on też dość rozpowszechniony w regionie Romagna, gdzie znany jest jako Bianchina lub Bianchetto.

Pochodzenie odmiany nie jest do końca znane. Najczęściej powtarzana teoria mówi o tym, iż pochodzi ona od szczepu hiszpańskiego o nazwie Mantù, który wprowadzono tu w tym samym czasie, kiedy liczne winnice w regionie obsadzane były odmianą Alicante. Jak się wydaje, klon ten wyhodowali i rozpropagowali bolońscy hodowcy, zainteresowani nim ze względu na żywotność, plenność i odporność na choroby, jak również doskonałą jakość uzyskiwanych z niego win.

Montuni zajmuje obecnie trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych odmian, uprawianych na terenie prowincji bolońskiej. Powierzchnia obsadzonych nią upraw wynosi tu 2 tysiące hektarów. W tej części prowincji Modeny, w której także uprawia się Montuni, zajmuje ono miejsce bezpośrednio za różnymi odmianami Lambrusco. Na tym obszarze uprawia się je na 500 hektarach.

Obok Reno Montuni, specyfikacja apelacji Reno DOC zezwala na produkcję Reno Bianco, wytwarzanego z mieszanki szczepów Albana i Trebbiano Romagnolo, oraz Reno Pignoletto, które produkuje się z co najmniej 85 % Pignoletto.

 

Consorzio Tutela Vini del Reno

c/o CIV

Via V. Veneto, 76

41013 Castelfranco Emilia (MO)

WŁOCHY

telefon: (+39) 059/924013

faks: (+39) 059/921354

e-mail: civcf@tin.it