Riviera del Brenta

Riviera del Brenta (DOC)

To wino D.O.C. produkowane jest na obszarze, znanym jako Riviera del Brenta i obejmującym północno-wschodnie okolice Padwy oraz terytorium gminy Wenecja. Na tym terenie, wzdłuż brzegów rzeki Brenta, łączącej Padwę z Wenecją, położonych jest wiele wsi i miast.

Czasy największej świetności tego obszaru przypadają na wiek XVI i XVII, kiedy to stał się on ulubioną siedzibą wielu szlacheckich rodów Wenecji i Padwy, które wybudowały tu swe wille. Te pięknie zdobione budowle, z których wiele pochodzi z początku XV wieku, kiedy cały ten obszar znajdował się pod panowaniem weneckim, można podziwiać do dziś, przemierzając szlak rzeki Brenta.

W XVI wieku handel wenecki musiał zmierzyć się z licznymi wyzwaniami na wschodzie i w Europie, w związku z rodzącymi się wówczas rynkami amerykańskimi. W efekcie kupcy weneccy zaczęli inwestować swe kapitały w rejonie Riwiery, przekształcając wiele ziem uprawnych w winnice, z których można było produkować wino, sprzedawane następnie na zamożnym weneckim rynku.

Tradycja winiarska, która się wówczas narodziła, przetrwała do czasów współczesnych. Obecne apelacje D.O.C. obejmują zarówno odmiany autochtoniczne, jak Tocai, Raboso, i Refosco dal Peduncolo Rosso, jak i później sprowadzone Chardonnay, Pinot Grigio, Pinot Bianco, Merlot oraz Cabernet.